Lisice, divlje svinje, srne, zečevi, šakali kao i krave, ovce i druge domaće životinje često su iznenadni "gosti" na cestama širom Srpske, gdje ugrožavaju bezbjednost saobraćaja i izazivaju nesreće, a samo u ovoj godini na autoputevima skrivili su 26 saobraćajki.
Na autoputu Banjaluka - Gradiška vozači su nedavno uslikali domaću svinju koja se ležerno šetkala kolovozom, što je pokrenulo lavinu reakcija i pitanja kako se tu našla i ko je odgovoran.
U "Autoputevima RS" kažu za "Glas" da je životinja ispala iz prikolice vozila, a da vozač to nije ni primijetio.
- Našim službama odmah je prijavljeno prisustvo svinje na autoputu, te je pravovremeno obaviještena putna služba koja je zajedno sa pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova RS bezbjedno sprovela životinju izvan autoputa i predala je vlasniku, koji je, navodno, prethodno prodao. Svinja nije izazvala ozbiljnije probleme - rekli su iz preduzeća "Autoputevi RS".
Dodali su da je na autoputevima u Republici Srpskoj tokom 2024. godine bilo 26 saobraćajnih nesreća izazvanih prisustvom divljih i domaćih životinja, a tokom 2023. godine 25.
- Učesnici saobraćajki koje su se dogodile na dionicama autoputeva u Srpskoj, a koje su prouzrokovale životinje, zadobili su lakše tjelesne povrede, žalili su se na fizičke bolove i pretrpljeni strah. Na ime nastale štete u saobraćajnim nesrećama izazvanim prisustvom životinja vozačima smo lani isplatili 17.253 KM, a ove godine 12.642 KM - kazali su u pomenutom javnom preduzeću i dodali da je prisustvo divljači podjednako zastupljeno na svim dionicama autoputeva u Srpskoj.
Pojašnjavaju da divljač najčešće dospijeva na autoput tako što probije ili preskoči zaštitnu žičanu ogradu ili zbog oštećenja iste od strane nesavjesnih građana, kao i u blizini naplatnih stanica, koje se nalaze nedaleko od prirodnih rezervata.
- U tim slučajevima životinje prođu kroz naplatnu stanicu, jer tu nema mogućnosti da se fizički spriječi njihov prolazak. Od 19. marta ove godine u primjeni je 65 uređaja koji sprečavaju životinje da dođu do pojasa autoputa i svi su ugrađeni duž autoputa "9. januar", na dionici od Banjaluke do Doboja - dodali su u "Autoputevima RS".
Predsjednik Udruženja za unapređenje bezbjednosti saobraćaja RS Milenko Jaćimović smatra da je broj nesreća izazvanih pojavom divljači na putu zanemarljiv u odnosu na godišnju cirkulaciju vozila.
- S obzirom na to koliko automobila cirkuliše svakodnevno autoputevima, brzim cestama i magistralama, ti brojevi nisu alarmantni i nema potrebe za nekim dodatnim mjerama - kazao je Jaćimović za "Glas".
S druge strane, sekretar Lovačkog udruženja "Lijevče" Predrag Ljubičić navodi da im iz godine u godinu pristiže sve više odštetnih zahtjeva od strane vozača koji su učestvovali u saobraćajki koju su izazvale životinje.
- To za lovačka udruženja predstavlja veliki finansijski udar, sve druge stavke moramo umanjiti kako bismo imali novac da to platimo. Većina udruženja na našoj regiji je u blokadi jer nemaju sredstava da isplate sve te zahtjeve. Iz godine u godinu postaje sve gore - rekao je Ljubičić.
Milenko Jaćimović kaže da, kada je riječ o pojavi domaćih životinja na putevima, najveću odgovornost snose njihovi vlasnici.
- Vlasnici imaju obavezu da životinje drže u ograđenom prostoru, a da prilikom transporta obezbijede prikolice ili tovarne sanduke kako ne bi došlo do ispadanja životinja. Investitori saobraćajnica kategorisanih kao autoputevi imaju obavezu da iste ograde kako bi se spriječila pojava životinje na cesti, dok na magistralnim putevima takva obaveza ne postoji, s tim da je upravljač puta dužan da postavi saobraćajni znak upozorenja ukoliko se u toku godine dogodi više od tri saobraćajne nesreće - pojašnjava Jaćimović.
Glas Srpske
Podjeli: