Udruženje privatnih predškolskih ustanova pozvalo je Grad Banjaluku da poništi javni poziv za sufinansiranje boravka djece u njihovim vrtićima jer se, kako tvrde, njime narušavaju osnovna prava i načela privređivanja, vrši diskriminacija djece i pravi nelojalna konkurencija, piše CAPITAL.ba.
Banjaluka pokušava da uspostavi novi model za subvencije, kojim je predviđeno da one i dalje budu isplaćivane roditeljima djece.
Međutim, za razliku od dosadašnje prakse, od privatnih ustanova se traži da se uključe u proces i na raspolaganje stave podatke o poslovanju i načinu formiranja cijena, što je za mnoge neprihvatljivo.
Grad to pravda zaštitom svojih sredstava i zaštitom ekonomsko – socijalnog statusa roditelja.
Iz Udruženja poručuju da je javni poziv nejasan te da nema definisane parametre cijene koje treba da dostave predškolske ustanove, odnosno, samim ustanovama je ostavljeno da osmisle te parametre, te da dostave dokumentaciju kojom dokazuju cijenu.
Takođe, dodaju, kriteriji za izbor predškolskih ustanova nisu definisani, čime se ostavlja proizvoljnost komisiji da sama odlučuje po ličnim afinitetima koje ustanove će uključiti što stvara i veliki prostor za manipulaciju.
Kao što je to CAPITAL ranije pisao, i oni su primijetili da Pravilnik na koji se Grad poziva ne postoji niti je igdje objavljen, makar ne javno.
„U javnom pozivu se pozivaju privatne predškolske ustanove da sklope ugovor sa Gradom Banjaluka, a novac bi se dodjeljivao trećoj strani – roditeljima. Ovakav poziv je prije svega netransparentan jer nema jasne kriterijume. Privatne predškolske ustanove ne mogu biti strana u ugovoru koja ima samo obaveze bez ikakvih prava, pošto prava pripadaju roditeljima“, saopštili su oni.
Dodaju da Grad pokušava ući u poslovanje privatnih subjekata tražeći podatke koji predstavljaju poslovnu tajnu iako im je direktna konkurencija sa svojim javnim vrtićima.
„Takođe, diskriminišu se djeca i njihovi roditelji, jer će biti kažnjena djeca i roditelji iz ustanova koje ne prihvate ove nametnute uslove i ovakav način kontrole rada. Ovakav pokušaj uslovljavanja privatnih poslovnih subjekata je nezabilježen i ne znamo nijedan grad ili opštinu u kojoj se ovako uslovljavaju privatne firme“, navodi se u saopštenju.
Ističu da predškolske ustanove u privatnom vlasništvu od roditelja ne traže donošenje papira, ubrusa, potrošnog materijala i materijala za rad, niti da roditelji finansiraju renoviranje objekata, nabavku klima, parketa, televizora, zavjesa i slično, a da opet imaju nižu ekonomsku cijenu od javnih.
„Pozivamo sve nadležne institucije da se uključe u rješavanje ovog pitanja i da se spriječi diskriminacija djece i pogoršanje kvaliteta rada predškolskih ustanova“, zaključuje se u saopštenju.
CAPITAL.ba
Podjeli: