Novi model u Banjaluci: Subvencije idu roditeljima, vrtić mora imati ugovor s gradom

Grad Banjaluka raspisao je javni poziv na koji se mogu prijaviti privatne predškolske ustanove s ciljem uspostavljanja novog modela sufinansiranja boravka djece u tim ustanovama.

Naime, kako stoji u raspisanom javnom pozivu, grad Banjaluka će potpisivati ugovore sa privatnim predškolskim ustanovama, a ugovorom će se regulisati prava i obaveze između grada i privatne ustanove sa kojom je ugovor potpisan.

Kako je ranije naveo tadašnji gradski menadžer Bojan Kresojević, od ove  godine privatne predškolske ustanove potpisivaće ugovor sa gradom, u kojem će se definisati cijena i kalkulacija, te će svako povećanje morati da bude opravdano formulom.

"Na ovaj način grad planira da uredi prostor subvencija koje daje za privatne predškolske ustanove. Mi moramo obezbijediti da ne dođemo u situaciju da se izgubi smisao subvencija, tako da neko neopravdano i nekontrolisano povećava cijenu svojih usluga", istakao je Kresojević.

Kako je rekao, jedino rješenje za to je da se potpišu ugovori, gdje će se predškolska ustanova, ukoliko želi da učestvuje u sistemu subvencija, obavezati da neće nekontrolisano povećavati cijenu svojih usluga.

Adriana Basara, portparolka Gradske uprave, ističe da će se, kao i do sada, novčana sredstva isplaćivati isključivo na tekuće račune roditelja čija djeca borave u privatnim predškolskim ustanovama.

Kako dodaju iz GU Banjaluka, ovaj javni poziv otvoren je 30 dana od dana objavljivanja, dok će se novoosnovane ustanove prijavljivati u kontinuitetu.

"Proces sufinansiranja realizovaće se kroz potpisivanje ugovora između grada Banjaluka i privatne predškolske ustanove, a u svrhu sufinansiranja roditeljima troškove usluge boravka djece u privatnoj predškolskoj ustanovi, a na javni poziv može se prijaviti svaka privatna predškolska ustanova sa teritorije grada koja posjeduje rješenje nadležnog ministarstva o odobrenju za rad predškolske ustanove i koja je upisana u registar predškolskih ustanova koji vodi nadležno ministarstvo", navode oni.

Aleksandra Malević iz Udruženja privatnih vrtića za "Nezavisne novine" kaže da je zabrinuta zbog konkursa jer po njenom mišljenju nedostaju jasni parametri i konkretna uputstva.

"Konkurs je izrazito opšti, a od nas se traži da iznosimo podatke o četiri parametra, bez ikakvih objašnjenja kako će ti parametri biti korišćeni, niti šta to tačno podrazumijevaju. Kao profesionalac sa skoro 30 godina iskustva, smatram da je ovakav pristup neprihvatljiv, jer naš posao je mnogo kompleksniji od jednostavnih četiri parametra", kazala je Malevićeva za "Nezavisne novine".

Kako je dodala, nedostatak konkretnih uslova i detalja ostavlja prostor za manipulacije i nejasnoće u primjeni, što stvara nesigurnost među privatnim ustanovama.

"Dodatno, zahtjeve za dostavljanje faktura i drugih poslovnih dokumenata smatram neopravdanim, jer ovo predstavlja prekomjernu kontrolu nad našim poslovanjem i nepotrebno opterećenje. Pored toga, nejasno je zašto se od nas traži objašnjenje cijena, dok istovremeno javni vrtići, koji često imaju veće troškove, ne moraju opravdavati svoje cijene. Ovo stvara ozbiljan problem u ravnoteži i pravičnosti u odnosu na privatne ustanove, koje već pružaju usluge po znatno nižim cijenama", kazala je ona.

Kako je dodala, s obzirom na sve ove nejasnoće, smatra da je neophodno da se hitno organizuje sastanak sa predstavnicima Gradske uprave.

Nezavisne

Tagovi: