„Elektrokrajina“ nema novca da radnicima plati doprinose

Banjalučka „Elektrokrajina“ založila je krajem avgusta ove godine glavnu zgradu i emisijom obveznica zadužila se deset miliona maraka da bi mogla vraćati dugove, a već tri mjeseca poslije nema novca ni za redovno uplaćivanje doprinosa radnicima.

Situacija u najvećem zavisnom elektrodistributivnom preduzeću Elektroprivrede Srpske je daleko od stabilne jer radnicima se ne uplaćuju doprinosi zbog čega su prinuđeni da sami plaćaju troškove liječenja, saznaje portal CAPITAL.

Više radnika nam je potvrdilo ovih dana da imaju problem sa osiguranjem, odnosno da imaju dvije opcije kod ljekara, da plate pregled ili da idu kući.

Platio sam pregled za svoje dvoje djece koji su osigurani preko moje firme jer mi je medicinska sestra u ambulanti rekla da doprinosi nisu plaćeni. To mi se prvi put desilo od kad sam zaposlen, a radim dugo godina u „Elektrokrajini““, ispričao nam je jedan od zaposlenih.

U ovom preduzeću ne spore da se ovo dešava, ali tvrde, ne tako često. Tek tri puta ove godine.

Kažu da će svaki radnik koji je uskraćen za besplatnu zdravstvenu zaštitu biti obeštećen.

Uprava „Elektrokrajine“ je donijela odluku da svakom radniku koji je bio uskraćen za besplatne zdravstvene usluge FZO RS, izvrši povrat utrošenih sredstava na njegov račun, što u praksi i realizujemo“, poručuju oni.

Odgovornost prebacuju na „Elektroprivredu RS“ koja im, tvrde, često kasni sa plaćanjem mrežarine.

„„Elektrokrajina“ na mjesečnom nivou ispostavlja dvije fakture za distributivnu mrežarinu uz obavezu snabdjevača da po istima izvrši plaćanje u roku od 15 dana. Iz tog prihoda, preduzeće mora da izmiri sve obaveze, uključujući i bruto plate zaposlenih i ostale rashode. Ukoliko ERS ne izvrši uplatu „Elektrokrajina“ nema raspoloživih sredstva za izmirenje dospjelih obaveza po osnovu obračunatih doprinosa i poreza na bruto plate zaposlenih“, tvrde u ovom preduzeću.

Inače, kako navode, juče  su od snabdijevača dobili sredstva i isti dan su uplatili dug po osnovu doprinosa.

Čim FZO RS bude imao registrovanu uplatu, pravo zaposlenih na besplatu zdravstvenu zaštitu biće ponovo ostvareno“, poručili su oni.

Podsjećamo, prilikom zaduženja od deset miliona maraka, ovo preduzeće je navelo da su očekivani efekti poboljšanje likvidnosti i solventnosti preduzeća, stalnost poslovanja, smanjenje broj radnika i rashoda, kao i povećanje efikasnosti poslovanja.

Inače, sindikalne organizacije u sklopu ERS-a su nedavno otkrile, a o čemu je CAPITAL pisao, da pojedina preduzeća u sistemu, mjesecima kasne sa plaćanjem obaveza za poreze i doprinose zbog čega se radnici ne mogu liječiti.

U pojedinim slučajevima sindikat je za svoje članove platio te troškove.

Tagovi: