Okružni sud u Banjoj Luci donio je presudu prema kojoj banjalučki „DEPOT“ mora da plati 1,3 miliona maraka kompaniji „Eko Euro Tim“ poznatog biznismena Draška Ilića, saznaje portal MojaBanjaluka.info.
„DEPOT“ je na ovu presudu uložio žalbu i čeka drugostepeno rješenje.
„DEPOT“ je prije nekoliko godina dobio sredstva od Svjetske banke i iz IPA fondova za uređenje deponije u Ramićima. Sredstva su bila namijenjena za izgradnju sanitarne kasete, za prečišćavanje otpadnih voda i degasifikaciju.
Posao je dobio „Eko Euro Tim“. Na tenderu su ponudili 3.250.000 maraka, dok je drugi ponuđač bio daleko skuplji i tražio je 5.600.000 KM. Treći ponuđač prijavio se na taj tender sa cijenom od 7,7 miliona maraka.
„Eko Euro Tim“ je dobio posao zajedno sa slovenačkim „Hisom“ i „Termoklimom“ i „Tektonom“ iz Banje Luke. Izvori našeg portala navode da je Svjetska banka tražila obrazloženje od „Eko Euro Tima“ s obzirom na nisku cijenu radova.
- Svjetska banka je predložila da „DEPOT“ traži izvođačku garanciju u iznosu od 20 odsto. „Eko Euro Tim“ je tu garanciju dostavio. Uskoro je potpisan ugovor o preuzimanju gradilišta i poslije toga se ništa nije desilo - kaže izvor našeg portala.
Mašine koje su stigle na deponiju u Ramićima nikada nisu upaljene. „DEPOT“ je zbog toga raskinuo ugovor sa Ilićevom kompanijom, a potom je stigla i tužba. Okružni sud u Banjoj Luci je presudio da „DEPOT“ mora da plati 650.000 KM glavnice, 600.000 KM kamate i 20.000 KM sudskih troškova.
- Jeste, „Eko Euro Tim“ je dobio tu presudu, ali smo se mi žalili na nju i očekujemo novu presudu koja će ići u našu korist. Pravda je spora, ali dostižna i mislim da je u ovom slučaju neupitna i da će prvostepena presuda biti poništena - istakao je za MojaBanjaluka.info direktor „DEPOTA“ Novo Grujić.
Vlasnik „Eko Euro Tima“ Draško Ilić podsjeća da je ova kompanija dobila posao za drugu fazu uređenja deponije u Ramićima i dodaje da su utvrdili mnoge nedostatke u dokumentaciji nakon što su potpisali ugovor sa „DEPOTOM“.
- Uprava „DEPOTA“ je promašila u određenim stvarima koje nisu bile ugrađene u tender. Sudski vještaci koje smo angažovali dokazali su da dokumentacija nije dobro urađena. „DEPOT“ nas je forsirao da počnemo posao bez obzira na nedostatke. Nismo željeli to da uradimo i „DEPOT“ je aktivirao bankovnu garanciju. Sudski spor je trajao godinama i okončan je u našu korist – kazao nam je Ilić.
„DEPOT“ bije još jednu pravnu bitku i to protiv Mladena Milanovića Kaje. Kako su mediji ranije objavili, Milanović od 2014. godine pokušava da se na ime „Čistoće“ upiše pravo svojine na objektu deponije u Ramićima.
Republička Uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove dva puta je donosila rješenje kojim se Kajina „Čistoća“ proglašava vlasnikom deponije. Prvo rješenje je ukinuo Okružni sud Banja Luka, a drugo rješenje je i dalje u žalbenom postupku.
– Ovo drugo rješenje, koje je doneseno u obnovljenom postupku, karakteristično je po tome jer na osnovu njega „Čistoća“ postaje vlasnik i onih nekretnika, objekata i zemljišta koje je izgradio i kupio DEPOT – kaže sagovornik našeg portala.
Deponijom u Ramićima je do jula 2004. godine upravljalo komunalno preduzeće „Čistoća“, a nakon toga nadležnost nad deponijom je preuzeo DEPOT. Banjalučka „Tržnica“, koja je u Kajinom vlasništvu, postala je većinski vlasnik banjalučkog komunalnog preduzeća „Čistoća“ u septembru 2016. godine.
- Kada se ovaj proces završi, „Čistoća“ može eventualno da postane vlasnik portirnice i nekoliko kvadrata zemljišta ispred deponije. Sve ostalo pripada DEPOTU - istakao je sagovornik našeg portala.
Goran Dakić
Podjeli: