Put od kafe bara „Alabama“ do tačke na kojoj se ugasio signal telefona Emilija Balda, jednog od optuženih za ubistvo Slaviše Krunića i njegovog člana obezbjeđenja Žarka Pavlovića, moguće je najbrže preći za svega pet minuta i deset sekundi.
Ovo su utvrdili vještaci saobraćajne struke Nikola Pašić i Srđan Mitić i analitičar podataka Miroslav Ćurković.
Osim Balda u ovom slučaju optuženi su Benedi Đukanović zvani Bendžo i Rodoljub Gajić kojima se ponovo sudi. Terete ih i za ranjavanje Krunićevog vozača Gorana Ilića. Utvrđivanje vremena potrebnog za vožnju od "Alabame" do mjesta gdje se izgubio signal Baldovog telefona urađeno je po prijedlogu Republičkog tužilaštva koje smatra da je on te večeri tom dionicom bježao. Nalaz su vještaci prezentovali na ponovljenom suđenju pomenutom trojcu u banjalučkom Okružnom sudu.
Vještak Pašić je rekao da su trasu dionice kojom će se voziti odredili na osnovu podataka kolege analitičara i dokumentacije. Pojasnio je da je početna tačka trase kod kafe bara „Alabama“, gdje je prema dokumentima u 22.59 snimljena „opel korsa“ koju je Baldo koristio. Signal Baldovog telefona kasnije se pojavljivao i nestajao na baznoj stanici „Milosavci 3“, da bi se u 23.11 časova potpuno odjavio i ta tačka je uzeta kao kraj rute.
Kako je rekao vještak na toj ruti je i Pejčinovića most, a trasa je duga 5.350 metar. Pojasnio je da se pomenuta dionica vozilom može proći za šest minuta i 59 sekundi ako se poštuju saobraćajna pravila i prosječna brzina vožnje je u tom slučaju 45.96 km/čas. Istakao je da, ako se ne obraća pažnja na propise, dionica se može bezbjedno prijeći i za pet minuta i 10 sekundi i u tom slučaju prosječna brzina vozila je 62.11 km/ čas. Pašić je kazao da su prilikom izrade nalaza u cilju utvrđivanja vremena potrebnog za prelazak dionice koristili vozilo MUP-a RS "ford" koje najsličnije "korsi".
Suđenje optuženom trojcu u ovom slučaju je ponovljeno nakon što je Vrhovni sud Republike Srpske ukinuo raniju presudu kojom su Đukanović i Gajić osuđeni na ukupno 60 godina robije, a Baldo usljed nedostatka dokaza oslobođen. Đukanović je prvostepenom presudom bio osuđen na 40 godina, a Gajić, koji je bio radnik agencije „Sektor Sekjuriti“ i čuvao suprugu i djecu ubijenog Krunića, na 20 zatvora za pomaganje u ubistvu. Krunić i Pavlović ubijeni su 22. aprila 2019. godine u Glamočanima kod Banjaluke kada su izrešetani u džipu ”tojota lend kruzer” na putu za Krunićevo porodično imanje. Tada je ranjen i Krunićev vozač Ilić. Đukanovića i Baldu terete da su zajedno sa Željkom Kovačevićem koji je tokom napada nastradao organizovali zločin. Baldu terete da je bio osmatrač i da je javio kada je Krunićevo vozilo krenulo u zasjedu. Gajića optužnica tereti da je Kovačeviću odavao informacije o kretanju i navikama Krunića kako bi mu zauzvrat Kovačević oprostio novčani dug. Kovačević i Đukanović označeni kao direktni izvršioci koji su pucali.
Baldov branilac Nebojša Milanović istakao je da su vještaci u ovom slučaju koristili najdužu rutu koja je proizvoljno određena. Smatra da je vještačenje i nezakonito i da je to polu rekonstrukcija, a polu uviđaj. Tvrdi i da je greška što nije korišteno vozilo "opel korsa" iz 2006. godine s motorom od 1.2 kubika, već vozilo "ford" iz 2014. godine od 1.5 kubika. Analitičar Miroslav Ćurković je rekao da je korištena najoptimalnija ruta koju su odredili on i inspektor koji je od početka u ovom slučaju i raspolaže svim podacima.
- Ovdje je pitanje bilo da li se dionica može proći za 11 minuta i dokazali smo da može i brže - rekao je analitičar Ćurković.
Glas Srpske
Podjeli: