„Šume“ tonu sve dublje, proizvodnja pala za 30 odsto

Proizvodnja i prodaja šumskih sortimenata u Srpskoj za prva dva mjeseca ove godine manja je za više od 30 odsto u odnosu na isti period prošle godine, pokazuju zvanični podaci Zavoda za statistiku RS.

To je praktični rezultat rada Ekspertskog tima koji je formiran krajem oktobra sa zadatkom da predloži mjere za sređivanje stanja u ovom javnom preduzeću. Ekspertski tim koji predvodi pomoćnik ministra za šumarstvo Radenko Laketić formiran je nakon što je predsjednik Srpske Milorad Dodik javno poručio da se u “Šumama Republike Srpske” stvorila organizovana banda koja pljačka narodno bogatstvo šuma i zatražio od nadležnih da sprovedu opštu akciju.

„Proizvodnja šumskih sortimenata u periodu januar-februar 2025. godine u odnosu na isti period 2024. godine manja je za 31,7 odsto, a prodaja šumskih sortimenata za 31,1 odsto. Proizvodnja u februaru ove u odnosu na februar prošle godine manja je za 34,2 odsto, a prodaja šumskih sortimenata manja je za 30,8 odsto“, pokazuju zvanični statistički podaci.

Podsjećamo, CAPITAL je prošle sedmice objavio da su „Šume RS“ završile 2024. godinu sa gubitkom od 14 miliona maraka, sa kratkoročnim obavezama od 100 miliona KM i dugom prema dobavljačima od 27 miliona KM i da gubitkom iz ranijih godina od čak 44,9 miliona maraka.

Ukupni prihodi lani su bili 240,2 miliona maraka, a rashodi 254,2 miliona što je dovelo do gubitka od 14 miliona. Prošlogodišnji rezultat je daleko lošiji u odnosu na 2023. godinu kada su „Šume“ prikazale dobit od 2,3 miliona.

Osim gubitka, „Šume“ se suočavaju i sa ogromnim obavezama. To se posebno odnosi na kratkoročne obaveze koje su na kraju 2024. iznosile 100,1 milion KM. Kapital ovog javnog preduzeća je 47,6 miliona i dva puta je manji od kratkoročnih obaveza, što može veoma lako da dovede do potpunog kraha „Šuma RS“, pogotovo kada se dodaju i dugoročne obaveze koje su na kraju prošle godine iznosile 12,3 miliona KM.

Inače, „Šume“ su se nedavno i zadužile 15 miliona maraka i to za finansiranje prenesenih obaveza iz prethodnog perioda. Kad krene otplata ovog kredita i milionskih reprogramiranih poreskih obaveza, šumska gazdinstva koja nisu bila u stanju da izmiruju ni redovne obaveze suočiće se sa dodatnim finansijskim poteškoćama, piše CAPITAL.ba.

Tagovi: