Dug opštine Sokolac po zvaničnim podacima dostigao je skoro 17 miliona KM, dok aktuelna većina na čelu sa SNSD-om tvrdi da je on daleko veći i da iznosi čak 24 miliona KM.
Opština Sokolac je nedvosmisleno u dubiozi, a kolika je ta dubioza pitanje je oko kog se odlazeći načelnik Milovan Bjelica i aktuelna većina na čelu sa SNSD-om ne slažu.
Prema dokumentima koje su u opštini ustupili CAPITAL-u ukupna dugovanja opštine Sokolac iznose 16,8 miliona KM.
Od tog iznosa, dobavljačima duguju 2,3 miliona KM, po osnovu kredita 10,1 milion, dok je dug prema radnicima Opštine 4,4 miliona KM.
S druge strane, dugovanja prema Opštini iznose oko 2,8 miliona KM. Od toga, od „Šuma“ potražuju 994 hiljade KM, po osnovu nenaplaćenih prihoda 1,4 miliona KM, te po osnovu rente oko 400 hiljada KM.
Odlazeći načelnik Milovan Bjelica, kojeg je na prethodnim izborima pobijedio SNSD-ov Strahinja Bašević, kaže za CAPITAL da bi se ovi problemi lako riješili na jednoj sjednici da je to željela skupštinska većina.
Trebalo je, kaže uraditi reprogram i refinansiranje dugovanja prema radnicima za šta postoji saglasnost Ministarstva finansija RS, te donijeti odluku o prodaji gradskog građevinskog zemljišta.
Međutim, tvrdi da nije imao podršku, a SNSD optužuje da je sve učinio da ga uguši.
- Imamo saglasnost Ministarstva finansija za reprogram i refinansiranje i da damo zemljište pod hipoteku. Molio sam skupštinsku većinu da podignemo kredit i vratimo obaveze, da ne idemo u reprogram jer bismo bili oslobođeni kamate. Međutim, nisam imao razumijevanje - tvrdi Bjelica.
S druge strane, šef Kluba odbornika SNSD-a Đorđe Radić za CAPITAL kaže da skupštinska većina nema uvid u dugovanja Opštine, te da o toj temi vlada omerta u Sokocu. Međutim, kaže da su njihove procjene ukupnih dugovanja daleko veće.
- Licitira se sa iznosom od oko 24 miliona KM, tačne podatke ćemo znati kada gospodin Bašević preuzme funkciju načelnika opštine Sokolac i tada ćemo izaći u javnost sa svim informacijama - kaže Đorđe Radić.
U tih 24 miliona su sve ustanove koje su na trezoru opštine Sokolac, socijalne kategorije, krediti, ugovori koji su potpisani. Radić tvrdi da je Bjelica od izbora do danas potpisao niz štetnih ugovora, među kojima je i ugovor o gradnji Gradske kuće.
- Radnici su bili tu tri dana prije izbora, zagradili ceradom mjesto, a kad su izbori završeni oni su otišli. Potpisani su ugovori o izvođenju, ali nemamo informacije šta je potpisano - kaže Radić.
Ovogodišnji budžet nisu podržali, a nisu dali ni saglasnost da se dugovanja refinansiraju ili reprogramiraju.
- Budžet je realno oko sedam ili 7,5 miliona KM, a načelnik opštine je uvijek predlagao budžete od 11 ili 12 miliona kako bi dobio okvir da bi mogao ići u nova zaduživanja i mi smo to zaustavili, nismo usvojili taj budžet - rekao je on.
Račun Opštine je u stalnoj blokadi. Razlog su presude koje pristižu zbog neisplaćenih plata radnicima. Bjelica pojašnjava da je taj proces pri kraju, jer je oko 90 odsto radnika naplatilo plate, ali da ostaju dugovanja za poreze i doprinose koja treba reprogramirati ili refinanisirati.
- Neto plate su isplaćene za 90 odsto radnika, sudski su se naplatili. Bila je izborna godina i išli su na to blokiraju budžet opštine i uspjeli su tome, tri – četiri mjeseca mi smo u stalnim rezervacijama zbog tužbi radnika kojima sam rekao da se ne mogu drugačije naplatiti - ispričao je Bjelica.
Kaže da je mjesečni iznos potreban za plate u opštini oko 400 hiljada KM, a da im „Šume“ trenutno duguju 994 hiljade KM, te da će taj iznos do kraja mjeseca doseći 1,2 miliona KM.
Na njegove optužbe Radić odgovara da nisu željeli da pristanu na reprogram koji je podrazumijevao davanje opštinskog zemljišta pod hipoteku.
- Volja većine je postojala za svaki normalan vid reprograma, a ne reprogram gdje se imovina daje pod hipoteku i gdje se imovina opštine prodaje u bescjenje - rekao je Radić i dodao da je paradoks je da je načelnik opštine Sokolac tužio opštinu za svoja lična primanja.
Milovan Bjelica tvrdi da je imovina opštine drastično porasla. U 2012. godini je, kaže, iznosila 53 miliona KM, dok danas doseže nepunih 100 miliona KM jer su u međuvremenu kupovali preduzeća sa Sokoca, koja su se nalazila u blokadama i stečaju, poput „Vodovoda“, JKP „Božur“, JP „Nove Toplane“, Centra za unapređenje poljoprivredne proizvodnji, te „Faminexa“.
- Sve opštine, Pale, Trnovo, Istočno Stari Grad, zavise od prodaje gradskog građevinskog zemljišta i naplate rente, ja ne mogu marke da uzmem. Ja sam nešto drugo radio, skupljao zemlju, knjižio na Opštinu, otkupio preduzeća - navodi Bjelica.
Posljednji izvještaj revizora za opštinu Sokolac je sa rezervom, Bjelica naglašava da su četiri revizije urađene za vrijeme njegovog upravljanja i da nijedna nije bila negativna.
Novoizabrani načelnik Sokoca je Strahinja Bašević dosadašnji direktor ŠG „Romanija“, koji je u toku predizborne kampanje uhapšen zbog sumnje da je zloupotrijebio položaj te nanio štetu budžetu RS.
capital.ba
Podjeli: