Registarske tablice kače po ogradama i banderama (FOTO)

Vozači izgubljene registarske tablice sve češće traže na društvenim mrežama kako ne bi morali da se hvataju u koštac sa birokratskim peripetijama i višečasovnim čekanjem u policiji.

Pronalazači ih nerijetko okače na ogradu ili naslone na stub kako bi bili što vidljiviji nakon čega objave fotografiju uz opis mjesta pronalaska. Oni koji su ih izgubili uz sliku preostale registracije ostave broj telefona, a poštenog pronalazača nerijetko i počaste.

Jedno od takvih onlajn mjesta je i Vajber grupa "Izgubljeno-nađeno" gdje je Slobodan Nikolić iz Banje Luke pronašao registarsku tablicu koju je izgubila njegova kćerka.

- Tablica je izgubljena na relaciji Lauš-Zotović i juče je pronađena. Neko od poštenih pronalazača ostavio je tablicu uz ogradu, na vidno mjesto - kazao je Nikolić za portal mojabanjaluka.info.

Iako je, kako je kazao Nikolić, kćerka "zaslužna" za gubitak, on se odlučio angažovati u Vajber grupi oko njenog pronalaska, jer zna koliko je dugotrajna i komplikovana procedura za izdavanje nove.

I njegov sugrađanin Goran Ćurković trenutno traži izgubljenu tablicu sa službenog vozila. Kako je kazao za naš portal, više se puta dešavalo da su spadale sa vozila, a da ih je pronašao u Vajber grupi.

- Više puta se dešavalo da padne registarska oznaka sa službenog vozila i da isti dan neko od članova grupe postavi njenu fotografiju. Nekada se vozač vrati i nađe je zakačenu za krošnju ili banderu da bi bila vidljiva - rekao je Ćurković koji je danas u pomenutu grupu postavio fotografiju preostale tablice u nadi da će uskoro biti pronađena.

Kako je on pojasnio, nije problem u novcu nego izgubljenom vremenu u redovima.

- Procedura za izdavanje nove tablice je dugotrajna i komplikovana. Zato nam je u cilju da je pronađemo što prije, jer ćemo u suprotnom morati nestanak da prijavimo policiji, a vozilo nećemo moći da koristimo - istakao je Ćurković dodavši da su zbog toga ovakve grupe sjajne.

Da nisu svi srećne ruke dokaz je i Banjolučanin koji nije želio da objavimo njegovo ime, a koji je u ime druga objavio fotografiju nestale tablice. Kako je kazao, za njom tragaju već 20 dana i sve je izvjesnije da će morati policiji prijaviti nestanak.

- Drug je automobil ostavio kod majstora, a sutradan je primjetio da mu nedostaje jedna tablica. Više puta smo prošli relacijom kojom je išao, ali je nismo pronašli. Čuli smo da je procedura baš komplikovana u slučaju gubitka, pa je nije još ni pokretao nadajući se će mu se neko javiti u ovoj grupi - kazao je naš sagovornik dodavši da nisu više sigurni da li je tablica izgubljena ili ukradena.Da je u ovom slučaju davno probijen rok za prijavu nestanka tablice potvrdili su i u Policijskoj upravi Banja Luka gdje su za mojabanjaluka.info kazali da je vlasnik registrovanog vozila dužan odmah, a najkasnije u roku tri dana nadležnom tijelu prijaviti nestanak istih.

 - On mora i podnijeti zahtjev za izdavanje novih registarskih tablica na propisanom obrascu, uz koji se prilaže potvrda nadležnog tijela unutrašnjih poslova o prijavi gubitka jedne ili obje registarske tablice - kazali su u PU Banja Luka dodajući da u  slučaju gubitka jedne od registarskih tablica na vozilu, uz zahtjev je potrebno priložiti preostalu registarsku tablicu.

Gubitak registarske tablice, ističu u PU Banja Luka, potrebno je oglasiti i u Službenom glasniku Republike Srpske oglasiti.

Pravilnikom o cijeni dokumenata za registraciju vozila i naknadi za korišćenje registarskih tablica propisana je cijena obrazaca dokumenata za registraciju vozila i naknada za korišćenje registarskih tablica prema kojem potvrda o registraciji iznosi pet maraka, a za izgubljeni par tablica neophodno je izdvojiti 40 KM.

- Cjenovnikom usluga objavljivanja i oglašavanja u Službenom glasniku RS utvrđena je cijena oglašavanja, odnosno objavljivanja izgubljenih isprava i dokumenata koja iznosi 23,40 KM za pravna lica, te sedam maraka za fizička lica - rekli su u PU Banja Luka.

Statistika

Da je broj prijava izgubljenih registarskih tablica u Banjoj Luci posljednjih godina u padu potvrđuju i podaci PU Banja Luka prema kojima je od januara do kraja avgusta ove godine ovakvih prijava na području grada bilo je 227, dok je u istom periodu lani ta cifra bila 234.

- U cijeloj prošloj godini doneseno je 380 rješenja u vezi sa tim, a godinu ranije 345 - pokazali su podaci PU Banjaluka.

Da su građani Banje Luke u pronalasku izgubljenih tablica manje sreće imali 2019. i 2018. godine pokazuje i statistika banjolučke policije prema kojoj je u te dvije godine prijavljen nestanak čak 906 registarskih oznaka.

J. Stanić