Ceh političke krize prvi platili hotelijeri, turisti otkazuju rezervacije

Hotelijeri i ugostitelji žestoko su osjetili posljedice izazvane političkom krizom nastalom nakon izricanja presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.

Oni pričaju da im posjetioci, posebno oni koji dolaze u većim grupama masovno otkazuju rezervacije i to iz bezbjednosnih razloga, te su im uzalud objašnjavali da nema razloga za strah.

Direktor hotela u etno selu “Stanišić” Ana Stajić kaže za CAPITAL da se suočavaju sa posljedicama krize u BiH, ali i one koja je trenutno u Srbiji, zbog čega su im već početkom marta otkazane brojne rezervacije.

Kod nas dolaze prosvjetari da proslave Osmi mart, kako iz naše zemlje, tako i iz Srbije. Zbog trenutne situacije tamo, ali i dešavanja kod nas, mnoge su grupe svoju posjetu otkazale. Dosta posjetilaca otkazalo je dolazak i u aprilu“, objašnjava Stajić.

Nije željela da govori o ciframa, ali je rekla da im je popunjenost trenutno samo 25 odsto.

Da bi radili “na nuli” potrebno je da imamo 60 odsto popunjenosti hotelskih kapaciteta. Dakle, mi smo u gubitku, a prognoze u aprilu nisu ništa bolje. Što se tiče posjetilaca koji dolaze individualno ili preko agencije, dešava se da i oni otkažu“, rekla je Stajić.

U jednom banjalučkom hotelu, požalili su nam se da imaju čak 40.000 maraka manji prihod nego što su imali u martu prošle godine. Pričaju da su zbog nesigurnosti koju je izazvala politička kriza i njima posjetu otkazale mnoge grupe, zbog čega će imati daleko manje prihode u ovom mjesecu.

Ne samo kod nas, posljedice osjećaju svi hotelijeri. Komunicirajući sa njima, čuli smo da imaju iste probleme kao i mi. Gosti ne žele da dolaze dok traje kriza. Kod nas uglavnom dolaze poslovni klijenti koji sa grupama iznajmljuju konferencijske sale, organizuju svoje događaje i konferencije, te odsjedaju u sobama. Sve je to sada otkazano“, rekli su nam u jednom hotelu u Banjaluci.

Kažu da su imali vrlo dobre najave rezervacija počekom marta, a sada već znaju da će i u aprilu biti lošije.

Iako im svima govorimo da je bezbjedno, dobar dio njih je otkazao i preselio svoj događaj na drugo mjesto“, kažu.

Slične informacije čuli smo i od Marka Radića iz Turističke organizacije Republike Srpske. Kaže da situacija u BiH, kao i studentski protesti u Srbiji, itekako utiču na situaciju.

Znamo da je bilo otkazivanja, ali tačan bilans znaćemo tek 27. aprila kada dobijemo izvještaje za mart. Februar i januar su dobro prošli, ali mislim da će proljeće i rano ljeto, ako se nešto ne promijeni, posebno da se odraze negativno i to posebno kada se radi o stranim turistima“, rekao je Radić, piše CAPITAL.ba.

Tagovi: