Sportisti u iščekivanju šta Banjaluci donosi Evropska titula

Sport u Banjaluci danas jeste u nezavidnoj situaciji, ali priznanje ''Evropski grad sporta'' za 2018. godinu, prilika je da se stvari pomere sa mrtve tačke.

Titula, koju je Banjaluci u Briselu dodelila Evropska federacija metropola i gradova, kod mnogih građana izazvala je podsmeh, uz komentare da grad u kojem je sport skoro uništen, koji nema dovoljno javnih terena i dvorana, pa čak ni fiskulturne sale po školama, sigurno ne zaslužuje priznanje u ovoj oblasti.

Sportski radnici, ipak, smiruju strasti, ističući da je priznanje pohvalno, ukoliko grad i klubovi uspeju profitirati na taj način. Banjaluka ima sportsku istoriju, sa šest olimpijskih zlata i prvakom Evrope, ali najveći problem je loša infrastruktura.

- Sport je stvarno na niskim granama, ali možda na ovaj način možemo dobiti neka bespovratna sredstva od Evropske unije da unapredimo sportsku infrastrukturu. Nadamo se da će nas gradonačelnik i načelnik za sport informisati šta sada, kakve mogućnosti sa ovim priznanjem imaju sportski klubovi - ističe direktor RK Borac Vladimir Branković.

Banjaluka, po tradiciji, zaslužuje da bude evropski grad sporta, dodaje on, ali kada se pogleda sportska infrastruktura, tu zaostajemo i za nekim mnogo manjim opštinama u drugim zemljama. Za rukomet, kaže Branković, „imamo samo jednu i po dvoranu“.

- U razgovoru sa Gradskom upravom, i mi smo pokrenuli inicijativu da se kroz javno-prvatno partnerstvo počne praviti dvorana „Borac arena“, možda i za taj projekat sada možemo dobiti novčanu pomoć – kaže ovaj bivši rukometaš.

Prema rečima gradonačelnika Igora Radojičića, Evropska federacija je, prilikom razmatranja aplikacije Banjaluka za ovo priznanje, posebno pozitivne ocene dala novom programu za razvoj sporta u školama, po kojem Grad planira da plaća dodatne sportske programe za decu uzrasta do šestog razreda.

Učešće u najvećoj mreži gradova sporta, kažu u Gradskoj upravi, doneće Banjaluci brojne pogodnosti kao što su regionalna i evropska prepoznatljivost, ali i priliku da grad učestvuje u konkursima za sredstva EU kada je u pitanju sport.

Mnoge koristi

Grad Banjaluka se na kandidaturu za „Evropski grad sporta“ odlučio sledeći primere brojnih evropskih gradova koji su u prošlosti ostvarili značajne benefite od ove titule. Od 2007. godine, otkad se dodeljuje ovo priznanje, zabeleženi su primeri brojnih gradova koji su, posle sticanja ovog priznanja, znatno podigli nivo sportskih aktivnosti, ali i privlačenja novih investicija.

PIŠE: Nataša Telebak, EuroBlic

Tagovi: