Srpski predstavnici imaće stav o reviziji nakon posebne sjednice NS RS

Ponašanje srpskih predstavnika u Sarajevu biće definisano nakon posebne sjednice Narodne skupštine, poručila je predsjednica Vlade RS. Željka Cvijanović kaže da će u ponedjeljak iz Srpske stići odgovori na podnošenje zahtjeva za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije. Poslanici iz svih stranaka bi, poručuje, morali da budu jedinstveni.

“Očekujemo naravno od svih predstavinka da pokažu to potrebno jedinstvo i da se definiše određena za postupanje predstavika RS na nivou BiH, koji su sada ti koji u svojim rukama nose alate, i da pokažu preko svojih alata i instrumenata zapravo na koji način treba da se štiti i brani interes RS”, kaže Cvijanović.

Oni koji će u ponedjeljak sjediti u poslaničkim klupama, nisu načisto kako će se klupko na kraju raspetljati. U sinoćnjem ATV-ovom Apostrofu, poslanici poručuju da se, ipak, uzdaju u zaključke koje će donijeti na posebnoj sjednici. Iako ni za njeno sazivanje nije bilo sloge, svi i dalje tvrde da se jedinstvo mora očuvati.

“U zemlji u koja ima tri religije, kao što je BiH, potrebno je najmanje tri puta više razumijevanja, tolerancije i uvažavanja. U protivnom, Bosna će i dalje ostati učionica mržnje”, rekao je Perica Bundalo, poslanik PDP-a u NS RS.

“Ja mislim da će Narodna skupština donijeti najbolje RS i građanima iz RS. Teško je sad nama ovde pojedincima da izbacujemo neke zaključke”, poručuje Nedeljko Glamočak, poslanik SDS-a u NS RS.

Nove ideje stižu iz Ujedinjene Srpske. Ponudiće, kažu, pomoć svog pravnog tima, kako bi revizija presude Međunarodnog suda pravde bila odbačena. Tvrde da za to već postoji valjan osnov.

“Odluka o davanju punomoći Sakibu Softiću nikada nije objavljena Službenom glasniku BiH. A znamo da se sve odluke Predsjedništva i drugih institucija moraju objaviti u Službenim listovima, odnosno u Službenom glasniku. To konkretno znači da Sakib Softić ima punomoć koju niko konkretno ne zna šta stoji, šta piše”, ističe Milan Petković, advokat.

Dok poslanici iz Srpske vijećaju o tome šta činiti u ponedjeljak, Bakir Izetbegović vjeruje da će se strasti uskoro smiriti. Poručuje da je srpska reakcija očekivana, ali pomalo pretjerana, i da je spreman da povuče prvi potez ka pomirenju.

“Bezrazložno je i bespotrebno napuštati pozicije, voditi državu u krizu, zbog toga što nisam ja postupio kako su oni zamislili. Dakle, nisam zaustavio neku reviziju, jer ja nisam pokrenuo ovu reviziju. Ona je išla svojim tokom, to je proces koji je star 24 godine”, ističe Izetbegović.

Ekspresan odgovor na izjavu bošnjačkog člana Predsjedništva stigao je i od predsjednika RS. Milorad Dodik Izetbegovićeve riječi nazvao je licemjeranim, a pomiriće se, kaže, samo ako odustane od revizije.

Iz regiona su ovih dana stizale poruke da kriza nikome nije potrebna. Presjednica Hrvatske kaže da odlučivanje treba vratiti u institucije.

Premijer Srbije, Aleksandar Vučić, poručuje da su zahtjevom za reviziju narušeni dugo građeni odnosi između Srbije i Bosne i Hercegovine.

(ATV)

Tagovi: