Bežične, odnosno WiFi kamere, koje su donijele pravu revoluciju u svijetu video nadzora i obezbjeđenja imovine, primjenjuju se ukoliko na nekom objektu nije moguće postaviti video nadzor koji ima zahtjevnu aplikaciju, odnosno gomilu kablova koji treba da budu razvučeni, a da se pritom izbjegne njihova očiglednost.
Bežične kamere za video nadzor imaju širok spektar primjene i veoma su funkcionalne, s obzirom na to da predstavljaju inovativnu tehnologiju. O tome zbog čega su sigurnosne kamere bez kablova najbolji izbor za vaše objekte, kao i za šta se sve možete osloniti na ovo malo “čudo” tehnologije, saznajte u nastavku ovog teksta.
Kako funkcionišu bežične Wi-Fi kamere?
WiFi kamere su one kamere koje dolaze u okviru sigurnosnog sistema koji pruža mogućnost nadgledanja i snimanja video i audio zapisa putem računarske mreže (LAN ili WLAN).
Veoma bitna karakteristika i velika prednost bežičnih kamera za video nadozor jeste ta što postoji mogućnost povezivanja IP adrese same kamere i IP adrese korisničnog računara ili nekog prenosnog uređaja, poput tableta ili telefona. To omogućava da u svakom trenutku imate uvid u stanje unutar objekta koji želite da obezbijedite.
Bežične ili IP kamere se mogu opisati kao kombinacija kamere i računara. One bilježe i prenose video zapis direktno preko IP mreže, omogućavajući pri tom ovlašćenim korisnicima da vide, sačuvaju i upravljaju videom, bilo gdje da se nalaze u tom trenutku.
Kako rade i kako se povezuju WiFi kamere?
Bežične kamere moraju prvo da se povežu na WiFi da bi dobile svoju IP adresu, tj. da bi postale dio mreže. Jedan od načina za povezivanje bežične kamere jeste direktno povezivanje kamere na nadzorni snimač.
Pojedine bežične kamere mogu imati i slot za insertovanje MicroSD kartice i to samo za snimanje na manjem području, ali samim tim to znači nemogućnost korišćenja posebnog video snimača.
Još jedna od opcija jeste i snimanje, odnosno čuvanje snimaka na Cloud-u, gdje bežična kamera arhivira video zapis putem svog (lokalnog) rutera, pomoću kog se i povezuje na internet.
Sastavni dijelovi bežičnih kamera za video nadzor
Iako rade bez kablova, bežične kamere se moraju priključiti na napajanje, pri čemu mali ispravljač možete dobiti u paketu zajedno sa kamerom, a postoji mogućnost korišćenja Ethernet mreže (PoE) za napajanje, ukoliko je to praktičnije rješenje u datoj situaciji.
Za komunikaciju se koristi WiFi antena, a bežične kamere sa prednje strane imaju IR reflektor dometa do 30 metara koji obezbjeđuje kvalitetno snimanje u mraku.
Kamera za kućnu (unutrašnju upotrebu) se sastoji od dualne antene uređaja, USB priključka za napajanje, priključka za Ethernet, slota za memorijsku karticu i dugmeta za reset (brisanje) memorije.
Softver omogućava podešavanje još nekih parametara za snimanje glasa, ali su podrazumijevane vrijednosti dobro izabrane pa nema posebne potrebe da išta dirate (full HD rezolucija, 1 Mp i 4 Mp sa oko 15 frejmova u sekundi).
Prednosti upotrebe sigurnosnih WiFi kamera
Bežično prenošenje signala postaje sve rasprostranjenije, posebno kada je u pitanju obezbjeđivanje manjih prostora, kao što su hodnici, ulazi, kafići ili sobe, prije svega jer ne zahtijeva ekstenzivno postavljanje kablova. Osim toga, ovakve kamere se lako montiraju, a i mnogo su jeftinije od “staromodnih” sistema.
Takođe, bežične kamere za spoljašnju upotrebu su veoma kompaktne, iako su pomalo robusnije. Veoma su otporne i odlično podnose sve vrste vremenskih uslova, što je posebno značajno ako se monrtiraju na mjestima gde su izložene eksternim uticajima. Na nekim deklaracijama, proizvođači naglašavaju da ovakve spremne mogu da podnesu raspon temperatura od – 40 do čak 60 stepeni Celzijusa.
Osim što bežične, tj WiFi kamere mogu da komuniciraju sa nekoliko uređaja u isto vrijeme, one se od ostalih vrsta sistema za nadzor (pre svega se tu misli na analogne kamere) izdvajaju po još nekoliko ključnih i veoma bitnih karakteristika, među kojima su:
-
pregled situacije unutar i oko objekta koji je pod video nadzorom,
-
prevencija zločina i odvraćanje potencijalnih provalnika aktiviranjem takozvanih IO modula (snimanje i emitovanje zvuka),
-
visokokvalitetni snimci incidenata koji mogu poslužiti kao dokazni materijal,
-
dostavljanje statističkih podataka.
-
mogućnost interakcije sa alarmima, senzorima za požar i drugim sigurnosnim sistemima.
Kao što možete i sami da vidite, bežične WiFi kamere se lako i brzo montiraju i pogodne su za različite primjene. Uglavnom se koristi set od četiri kamere, koji je sasvim dovoljan za pokrivanje prostora opšte namjene. Kamere možete postaviti i sami – prostim uvrtanjem šrafova, a po potrebi ih je lako premjestiti na neku drugu lokaciju, što ovaj sistem čini veoma fleksibilnim i prkatičnim za upotrebu.
Podjeli: