Škola za slaganje Rubikove kocke: Prvo bijelo, na kraju žuto

Na treningu slaganja Rubikove kocke u Domu omladine u Banjoj Luci entuzijazma i radne atmosfere nije manjkalo. Šest boja, lijevo i desno i smjer okretanja kazaljke na satu - skromno je predznanje koje je neophodno početnicima kako bi počeli s obukom.


Najmlađi polaznik u veseloj grupi je šestogodišnji Minja Karać koji pažljivo uči prve korake u slaganju kocke.

 

 


- Moj sinčić je prvi razred i tek uči da čita. Kada sam vidjela oglas, odmah sam ga prijavila. Prvi put je došao i srećna sam što je zainteresovan – rekla je za naš portal majka dječaka Maja Karać.


Organizator besplatne obuke Marko Vukadinović iz „Rubik kluba u BiH“ svake nedjelje od 17 časova pokazuje polaznicima kako da što brže savladaju kocku, a za sada ima oko 20 početnika.


- Složiti kocku nije komplikovano. Kada im kažemo da je lako, oni u to i povjeruju. Obično se završi kompletno uputstvo tokom jednog termina. Dešavalo se da djeca nauče za sat i po da slože cijelu kocku – rekao je Vukadinović.
Pojasnio je da se kocka ne slaže uvijek na isti način. 


- Imamo mnoštvo opcija za slaganje, pogotovo za početne korake. Prvi korak se uvijek može svesti na osam poteza i on je ujedno najizazovniji dio obuke - rekao je Vukadinović.
Dodaje da se u ovoj fazi koristi logika.

 

 


- Logiku smo pokušali što više svesti u nizove pokreta. Oni zapravo do kraja ne razumiju kako se sve kreće na kocki. Polaznici prvo nauče da slože kocku, a kasnije shvate zašto su je složili baš na taj način – rekao je Vukadinović.
Pojašnjava da se prvo slažu bijeli dijelovi, te da se onda slaže srednji sloj kocke, a zatim žuta boja. 


- Bijela i žuta su jedna nasuprot druge. Ako krenemo od bijele, završavamo sa žutom. U toku svih tih koraka tokom slaganja može doći do različitih „slučajeva“. Za rješavanje tih slučajeva koristimo algoritme – kazao je Vukadinović.
Kod djece je, kaže naš sagovornik, koja dugo slažu kocku primjećen i napredak u drugim oblastima.


- Kada nauče da slože kocku, onda im se poveća samopouzdanje. Okolina im često govori kako to vjerovatno znači da su dobri matematičari, iako to i nije povezano. Tada se djeca više zainteresuju i za zadatke iz matematike, pa više vježbaju, samim tim napreduju i u školi - pojašnjava naš sagovornik.
Vukadinović je učestvovao i na brojnim takmičenjima u slaganju kocke na kojima, kako kaže, bude sedamnaest disciplina. 


- Piraminks je piramida koju slažemo, takmičimo se i u slaganju megaminksa koji ima dvanaest strana. Tu se slažu i različite varijante Rubikove kocke koje se okreću u različitim osama. Svaka disciplina ima neku svoju čar, a za slaganje je dovoljno oko dvadeset poteza – rekao je Vukadinović. 
Priča kako takmičari dobiju kocku koja je izmiješana na isti način, kako bi svi dobili iste početne uslove.


- Da bi brzo složili kocku u većini slučajeva dovoljno je oko 60 poteza - dodaje on.
U naprednoj grupi koju Vukadinović obučava su učesnici koji već znaju da slože kocku, ali uče da je slože na „bolji način“. Oni koji se istaknu, kako kaže, budu uključeni i u obuku polaznika iz prve grupe.


T. Bubnjević