Hrvatska u novom trileru izborila finale Svjetskog prvenstva

Fudbalska reprezentacija Hrvatske plasirala se u finale Svjetskog prvenstva u Rusiji. Hrvati su u polufinalu savladali reprezentaciju Engleske sa 2:1 poslije produžetaka i u finalu će igrati protiv reprezentacije Francuske koja je savladala reprezentaciju Belgije sa 1:0.

Meč je počeo fenomenalno za reprezentaciju Engleske i od 5. minute su poveli sa 1:0. Kiren Tripier je namjestio loptu i lijepo izveo slobodnjak. Lopta je završila u desnim rašljama. U 21. minuti Ante Rebić je šutirao sa vrha šesnaesterca nakon sjajnog solo prodora, ali mu je odbrana Engleske blokirala šut. Ante Rebić se našao u šansi i u 32. minuti. Dočekao je jedan odbijanaci i šutirao, ali je sjajno odbranio golman Engleske, Džordan Pikford. Džesi Lingard je mogao povećati prednost Engleske u 36. minuti. U dobroj prilici za postizanje pogotka, šutirao je pokraj desne stative.

U drugom poluvremenu Englezi su se odlučili za čuvanje rezultata pa im se odbilo od glavu u 68. minuti kada je Hrvatska izjednačila rezultat na 1:1. Šime Vrsaljko je odlično centrirao, a loptu je pokupio Ivn Perišić unutar šesnaesterca, oslobodio je sebi malo mjesta i poslao loptu u mrežu. Hrvatska je poslije pogotka krenula još ofanzivnije. Ivan Perišić je šutirao izbliza u 72. minuti, ali se njegov pokušaj odbio od desne stative. Šansu za Hrvatsku propustio je i Mario Mandžukić u 83. minuti. Izborio se za prostor i šutirao, ali po sredini gola i ravno u golmana. Do kraja utakmice se rezultat nije mjenjao pa se otišlo u produžetke.

U prudužecima prvu priliku imao je Džon Stuns za Englesku u 99. minuti. Glavom je šutirao nakon kornera, ali mu Šime Vrsaljko na gol liniji uspio odbraniti šut umjesto golmana. Za Hrvatsku je najbolju priliku propustio Mario Mandžukić u 106. minuti. Dobro je utrčao u šesnaesterac na centaršut i šutirao, ali je golman to fantastično odbranio.

U drugom produžetku Hrvatska je došla do pobjede i plasmana u finale Svjetskog prvenstva u Rusiji. Mario Mandžukić je pogodio u 109. minuti na asistenciju Ivana Perišića za pobjedu Hrvatske od 2:1. U finalu će Hrvatska igrata protiv reprezentacije Francuske.

Istorija

Najveći uspjeh reprezentacije Engleske je titula Svjetskog prvaka 1966. godine kada su bili organizatori prvenstva. Pored tog uspjeha još su osvojili četvrto mjesto na Svjetskom prvenstvu 1990. godine. Na prošlom Svjetskom prvenstvu u Brazilu 2014. godine, Engleska nije prošla grupnu fazu takmičenja. U osmini finala su savladali Kolumbiju nakon boljeg izvođenja penala, dok su u četvrtfinalu savladali Švedsku sa 2:0.

Hrvati su debitovali polufinalom i trećim mjestom u Francuskoj 1998, nakon čega imaju tri eliminacije u grupnoj fazi. Hrvatska je u osmini finala izbacila Dansku poslije boljeg izvođenja penala a isti scenario je viđen i u četvrtfinalu kad su bili bolji od Rusije.