Studente na jesen čekaju novi smjerovi

Studenti Univerziteta u Banjaluci u idućoj akademskoj godini na raspolaganju bi mogli imati 20 novih studijskih programa, dok bi akademci trebalo da dobiju priliku da pohađaju nove master i doktorske programe na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu.

To su samo neki od prijedloga za upis studenata u akademskoj 2018/19. godini koje su javni univerziteti u Banjaluci i Istočnom Sarajevu uputili Ministarstvu prosvjete i kulture RS, a konačnu odluku donijeće Vlada RS.

Ako Vlada usvoji prijedlog banjalučkog Univerziteta, pred studentima će se na jesen naći oko novih 20 studijskih programa, koji su trenutno u fazi licenciranja.

"Riječ je o studijskim programima na Medicinskom, Filološkom, Prirodno-matematičkom, Tehnološkom, Poljoprivrednom, Arhitektonsko-građevinsko-geodetskom i Ekonomskom fakultetu. U planu je uvođenje studijskih programa i na Fakultetu političkih nauka i Fakultetu bezbjednosnih nauka", kazali su u banjalučkom Univerzitetu.

Dekan Prirodno-matematičkog fakulteta u Banjaluci Goran Trbić istakao je da rade na inoviranju dva studijska programa.

"Studijski program tehničko obrazovanje i informatika ranije je trajao tri, dok bi od jeseni mogao trajati četiri godine. Osim toga, u sklopu studijskog programa matematika i informatika, pokrećemo smjer informatika", objasnio je Trbić i dodao da studijske programe mijenjaju na zahtjev privrednika, jer su tržištu potrebni informatičari.

Prema riječima vršioca dužnosti rektora Univerziteta u Istočnom Sarajevu Steve Pašalića u narednoj akademskoj godini predložen je upis studenata na nove studijske programe koji su licencirani u toku 2017. godine.

"To se odnosi na studijski program Šumarstvo - drugi ciklus sa tri smjera, te na studijski program Doktorske studije metodike razredne nastave – 180 ECTS sa tri smjera", kazao je Pašalić.

On je podsjetio da je u toku prethodne godine inovirano sedam studijskih programa.

"Na našim fakultetima postoje studijski programi na kojima tokom prethodnih godina nije bilo prijavljenih kandidata za upis tako da upisne kvote za te studijske programe nisu predložene", rekao je Pašalić.

Univerzitet je, istakao je Pašalić, Ministarstvu prosvjete i kulture RS dostavio dokumentaciju za licenciranje još sedam studijskih programa, među kojima su geografija za prvi, te matematika i filozofija za treći ciklus studija na Filozofskom fakultetu Pale. Osim njih, na spisku za licenciranje našao se i studijski program za opštu književnost, teatrologiju i bibliotekarstvo na prvom ciklusu studija na Filozofskom fakultetu Pale.

"Na istom spisku je i studijski program drugog ciklusa studija Međureligijske studije i izgradnja mira na Pravoslavno-bogoslovskom fakultetu "Sveti Vasilije Ostroški" u Foči.  Svoje mjesto na listi našli su i studijski programi Predškolsko obrazovanje i Informatika u obrazovanju drugog ciklusa studija na Pedagoškom fakultetu Bijeljina", naglasio je Pašalić.

Upisne kvote

Univerzitet u Banjaluci predložio je da u ovoj visokoškolskoj ustanovi u akademskoj 2018/19. godini budu upisana 3.273 studenta na prvom, 1.398 na drugom i 135 na trećem ciklusu studija. U akademskoj 2017/18. prijedlog za prvi ciklus studija bio je 3.285 studenta što je za 12 više u odnosu na prijedlog za iduću godinu. Univerzitet u Istočnom Sarajevu je predložio upis 2.445 studenta na prvom i 712 na drugom ciklusu studija, što je za 300 mjesta više nego lani.

Glas Srpske  

Tagovi: