U Srpsku se zaklinju, ali ne bi zajedno da je brane

Dok Republici Srpskoj prijeti otimanje imovine u Han Pijesku neustavnom odlukom Ustavnog suda BiH, političari iz Srpske se prosto utrkuju da optuže jedni druge, ko je kriv za ovu odluku.

Ovakvim djelovanjem zgrozili su i javnost u Srpskoj, jer se još jednom pokazalo da stranke sa sjedištem u RS nemaju nikakvo jedinstvo po pitanju zaštite Republike, već gledaju samo kako da se zavade međusobno.

Posljednji sastanak političkih lidera RS održan je u Palati predsjednika krajem novembra 2015, zbog odluke Ustavnog suda BiH o ukidanju Dana Republike Srpske.

Ipak, Socijalistička partija je u moru prepucavanja, prije svega na relaciji SNSD-SDS, iznijela konkretan predlog i pozvala sve političke stranke iz RS da sjednu za sto u Palati predsjednika RS, zauzmu jedinstven stav i zajedno brane Republiku Srpsku i njenu teritoriju.

- Smatramo da je takav oblik jedinstva potrebno manifestovati kroz sastanak koji bi bio organizovan upravo kod predsjednika RS. Na tom sastanku trebalo bi da se da jedinstven odgovor Srpske i svih njenih aktera na otimačinu imovine koja pripada Srpskoj i koja je dogovorom u ranijem periodu data na korišćenje za potrebe Oružanih snaga BiH, ali ne i da može postati imovina BiH, što je Ustavni sud svojim odlukama učinio - poručili su iz SP.

Ipak, na poziv Socijalističke partije na zajednički sastanak, u SNSD i SDS različito su reagovali.

Vukota Govedarica, predsjednik SDS, nije htio da potvrdi, za "Novosti", da li je za zajednički sastanak kod predsjednika RS Milorada Dodika, ali je poručio da će sačekati reakciju institucija RS po ovom pitanju i dodao da definitivno o strateškim nacionalnim pitanjima RS svakako treba da bude prostora za razgovor među liderima.

On je upitao da li SP uopšte zna kako je došlo do sudskog postupka spora oko "Velikog Žepa" i da li su kadrovi SP još 2014. godine bili upoznati sa potezima RUGIP, koji je doprinjeo da Ustavni sud BiH donese odluku o uknjižavanju imovine RS na BiH.

- Ovo je klasična neustavna odluka po kojoj se Ustavni sud BiH ponaša ne kao tumač ustavnih nadležnosti, nego kao politički kreator ambijenta u BiH i podsjeća na Pedija Ešdauna - poručio je Govedarica.

Staša Košarac, član SNSD, kaže, za "Novosti", da je SNSD i predsjednik Milorad Dodik u više navrata sazivao sastanke svih političkih lidera RS da se definiše jedan stav RS u zajedničkim institucijama BiH.

- Definitivno predsjednici SDS, od Mladena Bosića do Vukote Govedarice, odbijaju da dođu u Banjaluku u Palatu predsjednika da definišemo zajednički stav po pitanjima od vitalnog interesa za RS. Mislim da je sastanak preko potreban. Svaki put kad je RS bila napadnuta od strane Bošnjaka u zajedničkim institucijama BiH, sastajali su se svi srpski predstavnici i tražili odgovor na napade iz Sarajeva. Sve do ere Mladena Bosića koji je uveo praksu da ignoriše institucije RS i to je, nažalost, nastavio Vukota Govedarica - ističe Košarac i dodaje da kad Ustavni sud oduzima teritoriju RS jedino je normalno da svi sjednu za sto kod predsjednika RS.

Za sada bez rješenja

Rješenje problema oko odluke Ustavnog suda BiH zasada se ne vidi. Jedino je vidljiva poruka iz RS da će ovo biti još jedna odluka Ustavnog suda koju RS neće sprovoditi!

Ivancov: Incko izvrće činjenice

Ambasador Rusije u BiH Petar Ivancov ocjenio je kao izvrtanje činjenica tvrdnju visokog predstavnika Valentina Incka da odluka Ustavnog suda BiH o knjiženju perspektivne vojne imovine odgovara stavu UO Savjeta za sprovođenje mira i da vlasti RS moraju omogućiti to knjiženje na BiH, uključujući objekat u Han Pijesku.

- Nažalost, visoki predstavnik ponovo izvrće činjenice - izjavio je Ivancov Srni. Prema njegovim riječima, u odluci UO Savjeta za sprovođenje mira o primjeni programa "pet plus dva" govori se o podjeli državne i vojne imovine, a ne o njenom knjiženju neposredno na zajedničke institucije. Ivancov je istakao da zastupa stav da pitanja koja se neposredno tiču interesa jednog od entiteta ne mogu biti rješena bez njegovog učešća.

(Novosti)

Tagovi: