Od početka godine, putevi Republike Srpske svjedoče o tišini koja ostaje iza sirena, o telefonima koji više nikada neće zazvoniti i o suzama koje ne prestaju.
Dok svakodnevno ulazimo u automobile vjerujući da ćemo stići tamo gdje smo krenuli, 31 porodica u ovoj godini nije dočekala svoje najmilije.
Ova tragična stvarnost pretočena je u brojke koje je saopštilo Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske – brojke koje bi trebalo da nas zaustave, osvijeste i natjeraju da se zapitamo: šta možemo učiniti da se ovakvi gubici više ne ponavljaju?
„U periodu od 1. januara – 21. aprila 2025. godine na putevima Republike Srpske evidentirane su 3.253 saobraćajne nezgode, što je više za 7% ili 212 saobraćajnih nezgoda u odnosu na isti period 2024. godine“, rekla je za Banjaluka.net Mirna Miljanović ispred MUP-a Republike Srpske.
U saobraćajnim nezgodama smrtno je stradalo 31 lice (za sedam više nego u istom periodu lani), teže je povrijeđeno 139 lica (manje za 11,5%), dok je lakše povrijeđeno 725 lica (manje za 8,8%).
Među smrtno stradalima najbrojniji su bili vozači putničkih motornih vozila – njih deset.
„Najčešći uzroci saobraćajnih nezgoda bili su: neprilagođena i nepropisna brzina kretanja vozila (468), nedržanje odstojanja (428), vožnja unazad (413), te prvenstvo prolaza (335)“, izjavila je Miljanović.
Ovi podaci nisu izuzetak – oni su samo nastavak dugogodišnjeg trenda koji ukazuje na to da su ljudski faktor, nepažnja i neodgovornost i dalje glavni uzroci tragedija na putevima. Ubrzan način života, stres, bahatost u vožnji, kao i nedostatak svijesti o posljedicama doprinose tome da ceste svakodnevno postaju mjesta stradanja.
Kako bi se stanje popravilo, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske intenzivno radi na preventivnim i represivnim mjerama.
„U cilju održavanja i poboljšanja stanja u oblasti bezbjednosti saobraćaja, policijski službenici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske sprovode planske i kontinuirane aktivnosti sa ciljem smanjenja saobraćajnih nezgoda i posljedica saobraćajnih nezgoda“, ističe Miljanović.
Jedan od najalarmantnijih podataka odnosi se na vožnju pod dejstvom alkohola.
„Napominjemo da su samo u periodu januar – mart ove godine, policijski službenici MUP-a Srpske iz saobraćaja isključili 4.790 vozača“, naglasila je Miljanović.
Čak 82% vozača je isključeno upravo zbog vožnje pod uticajem alkohola.
Pored kontrole i sankcionisanja, MUP Srpske u saradnji sa Auto-moto savezom provodi i niz edukativnih i preventivnih aktivnosti.
„MUP Srpske u saradnji sa AMS provodi preventivne aktivnosti koje su usmjerene na podizanje svijesti građana o saobraćajnim propisima i potrebi odgovornog ponašanja u saobraćaju“, poručila je Miljanović.
Postojeće kazne nemaju efekta
Vještak saobraćajne struke Nikola Ćopić rekao je za Banjaluka.net da je neprilagođena brzina kretanja i dalje naš najveći neprijatelj.
„Logično rješenje je izmjena i dopuna Zakona o bezbjednosti saobraćaja, ali s obzirom na to da je taj zakon pretrpio toliko izmjena, mišljenja sam da je on odavno spreman za donošenje novog zakona. Kada pričamo o represivnim mjerama, evidentno je da postojeće kazne ne daju efekte. Treba da se odluči da li da se ide u drastično povećanje kazni ili da napokon krenemo da se bavimo edukacijom, naročito najmlađih vozača“, kazao je Ćopić.
Probne vozačke dozvole bile bi takođe jedno od potencijalnih rješenja.
„Iako su pojačane represivne mjere, mi i dalje na putevima Srpske imamo više od 10.000 saobraćajnih nesreća godišnje, a prekršajnih naloga preko 300.000, dok je većina njih zbog prekoračenja brzine kretanja. Potrebna nam je edukacija i kampanje“, zaključio je Ćopić.
U vremenu kada se brzina često poistovjećuje sa efikasnošću, a vožnja postaje rutinska radnja, upravo ona može u sekundi da odluči o životu ili smrti. Saobraćajna kultura nije samo poštovanje znakova – ona je poštovanje tuđeg života. Svaka nepažnja, svaka pogrešna procjena, svaki „mogu ja to“ – može biti posljednja.
Banjaluka.net
Podjeli: