Grad Banjaluka pravosnažno izgubio spor protiv Poljoprivredne škole

Viši privredni sud preinačio je presudu Okružnog privrednog suda u Banjaluci i presudio da zemljište kod Prijedorske petlje ne pripada Gradu Banjaluka, već Poljoprivrednoj školi, ekskluzivno otkriva CAPITAL.

Iako se gradonačelnik Banjaluka Draško Stanivuković početkom februara ove godine hvalio presudom Okružnog privrednog suda kojom je presuđeno da zemljište kod Prijedorske petlje pripada gradu, to je bila prvostepena presuda koju je Viši privredni sud preinačio.

- Ovo je istorijska pobjeda u zaštiti javne imovine koja otvara potpuno nove razvojne perspektive za naš grad. Ni jedna gradska administracija nije uspjela u ovoj borbi, ali mi jesmo, istrajnošću, znanjem i borbom protiv tajkuna koji su htjeli da otmu ovo vrijedno zemljište - pohvalio se tada Stanivuković na društvenim mrežama.

Međutim, Viši privredni sud u presudi u čijem posjedu je CAPITAL navodi da Grad Banjaluka svoju tužbu od 22. novembra 2023. godine po kojoj je Okružni privredni sud početkom februara donio presudu u korist grada, nije utemeljio na obaveznim elementima, već je postavio samo novi zahtjev da se utvrdi da je po sili zakona stekao pravo svojine i posjeda na predmetnim nekretninama.

Sud podsjeća da je ovaj maratonski postupak pokrenut tužbom Grada Banjaluka podnesenom još 2012. godine, kojom se tražilo da se utvrdi da je ništavan upis prava vlasništva spornih nekretnina na Poljoprivrednu školu kao tuženu, te da je od tada donesen niz različitih sudskih presuda.

- Podnesak, kojim je grad 22. novembra 2023. godine preinačio tužbu sadrži samo novi zahtjev da se utvrdi da je po sili zakona stekao pravo svojine i posjeda na predmetnim nekretninama, bez činjeničnog osnova i bez navođenja na temelju kog zakona je vlasnik spornih nekretnina. Pravilno se u žalbi tuženog (Poljoprivredne škole) ukazuje na to da tužilac (Grad Banjaluka) osim promjene istovjetnosti zahtjeva, svoj zahtjev nije utemeljio na činjeničnom osnovu, niti je pružio sudu dokaze koji je to zakon na temelju koga smatra da je stekao vlasništvo - navodi se u presudi.

Ovakav zahtjev, precizira sud, nema svog činjeničnog osnova, niti ga je po ocjeni ovoga suda, tužilac dokazao, u skladu sa odredbom člana 7. i 123. Zakona o parničnom postupku (ZPP).

- Zahtjev je izdvojeni dio tužbe koji kao takav ne mora da bude decidno postavljen, ali mora jasno da proizlazi iz činjeničnih navoda. Toga, u ovoj preinačenoj tužbi nema, te se pravilno u žalbi tuženog (Poljoprivredna škola) ukazuje na to, da tužilac (Grad Banjaluka) svoju preinačenu tužbu nije utemeljio na obaveznim elementima koje zahtjeva odredba člana 53. ZPP - navodi se u presudi.

Podsjećamo, afera „Poljoprivredna škola” traje više od petnaest godina. Pravo raspolaganja nad vrijednim zemljištem kod Prijedorske petlje u banjalučkom naselju Derviši koje je procijenjeno na nekoliko stotina miliona maraka, stupanjem na snagu Zakona o stvarnim pravima 2009. godine stekla je Poljoprivredna škola.

Bivši direktor te škole Edi Haneš potom je vrijedno gradsko zemljište mijenjao za seoske parcele oko Banjaluke sa Pericom Repajićem iz Laktaša koji je dovođen u vezu sa Budom Stankovićem koga su opet mediji označili kao kuma Milorada Dodika.

U međuvremenu, Repajić je dio zemljišta prodao firmama „Bingo“ iz Tuzle Senada Džambića i „Oktan promet“ iz Bijeljine čiji je vlasnik aktuelni ministar privrede i preduzetništva RS Vojin Mitrović.

Maratonski sudski spor protiv Poljoprivredne škole grad je započeo 2012. godine kada je prvu tužbu podnijela administracija tadašnjeg gradonačelnika Slobodana Gavranovića.

Nakon toga, grad se za vrijeme dok ga je vodio Igor Radojičić, žalio Višem privrednom sudu na presudu Okružnog privrednog suda kojom je presuđeno na štetu grada. Viši privredni sud je u maju 2020. godine uvažio žalbu grada i predmet vratio na ponovno odlučivanje na niži sud.

U februaru ove godine, Okružni privredni sud je presudio u korist grada, a Viši privredni sud je 29. maja ove godine donio konačnu pravosnažnu presudu u korist Poljoprivredne škole. Grad Banjaluka sada ima pravo samo na vanredni pravni lijek, odnosno reviziju pred Vrhovnim sudom Republike Srpske.

capital.ba

Tagovi: